سیستم های کامپیوتری و کنترل دما

تقریبا تمامی  وسایل الکتریکی دارای راندمان صد در صدی نمی باشند  .تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی های دیگر همواره با تبدیل ناخواسته به انرژی های غیر هدف همراه بوده است .  اتلاف انرژی معمولا به صورت صدا ، نور وگرما می باشد . در این بین تولید گرمای زائد (waste heat )  از اصلی ترین و مشکل سازترین نوع اتلاف انرژی میباشد .گرمای زائد تولیدی باعث افزایش دما و این افزایش دما در وسایل الکتریکی از جمله در کامپیوترها باعث کاهش راندمان ، کندی سیستم و بعضا سوختن قطعه ای از سیستم می گردد . به حداقل رساندن این مشکل از ابتدای تولید هر وسیله الکتریکی مطرح بوده بهطوری که در این مسیر  کش و قوسها و تلاشهای فراوانی دیده شده است  و سیستم های کامپیوتری از این قاعده مستثنا نمی باشند . در این مقاله ی کوتاه سعی شده چند نکته مفید در مورد دما و تهویه مناسب در کامپیوتر های رومیزی گفته شود :

خرید اولیه قطعات استاندارد : با توجه به کاربرد ، محل استفاده ، میزان استفاده روزانه باید نسبت به خرید قطعات دقت داشت . استفاده از کیس استاندارد باتهویه مناسب ،  جا نمایی دقیق فن ها و وجود فن های استاندارد کم صدا می تواند تاثیر بسزایی در خنک سازی هر سیستم کامپیوتری ما داشته باشد .


دقت در انتخاب فن سی پی یو : یکی از اصلی ترین و پر کار ترین قطعات سیستم سی پییو می باشد وبا توجه به ساختار آن  گرمای تولیدی آن بیشتر و کاهش دمای سی پی یو از ضروریات مداوم یک سیستم می باشد . با توجه به تکنولوژی این قطعه ، قدرت پردازشی ،  نوع خنک کنده اعلامی کارخانه تولید کننده باید  نسبت به انتخاب فن سی پی یو  اقدام نمود . معمولا فن های باکس ( ارائه شده در پک سی پی یو ) جهت سی پی یو های رده پایین مناسب وجوابگو می باشند . در مدلهای بالاتر باید نسبت به تهیه فن سی پی یو مناسب از میان فن های استاندارد بازار اقدام نمود . امروزه به دلیل افزایش سرعت سی پی یو و به طبع نیاز بیشتر به خنک کنندگی انواع فن با قدرت خنک کنندگی بیشتر به بازار ارائه شده است (  امروزه خنک کننده هایی که از مایعات به دلیل رسانایی گرمایی مناسب بهره می برند نیز استفاده میشود ) .

سرویس دوره ای سیستم : لزوم زدودن گرد و خاک جذب شده از محیط ، سرویس و یا تعویض دوره ای فن ها ، خشک شدن و تعویض  خمیر حرارتی (خمیرسیلیکون) و ….. از موارد ضروریی میباشند که باید به طور منظم انجام گیرد .


جا نمایی کیس در مکان مناسب  : در انتخاب مکان قرارگیری کیس کامپیوتر باید به نکات دوری از تابش مستقیم نور آفتاب ، فاصله مناسب از دیوار ( حداقل ۲۰ سانتیمتر) و مکان انتخابی خنک توجه شود .

کنترل برنامه ها : هر چه نرم افزارهای در حال اجرا کمتر و سبکتر باشند فشار کمتری بر سیستم می باشد و به طبع آن  گرمای زائد  کمتری ایجاد می شود . حتی الامکان از نصب و اجرای برنامه هایی که مورد نیاز نمی باشند جلوگیری کنیم تا سیستم روان تری داشته باشیم .

مانیتورینگ منظم دمای قطعات سیستم  : از طریق نرم افزارهای مربوطه به طور منظم نسبت به چک کردن دما ، دور فن ها و سایر موارد سلامت سیستم اقدام نماییم تا حتی الامکان از مشکلات بعدی جلوگیری کرده باشیم .

در پایان می توان گفت با انتخاب قطعات اولیه مناسب و اندکی نگهداری دقیق می توان به مدت طولانی از سیستمی بدون مشکل بهره برد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.