چند نکته هنگام انتخاب پاور کامپیوتر

در گدشته نه چندان دور پاور ها به همراه کیس و بدون قابلیت انتخاب توسط خریداران عرضه می شد . با پیشرفت صنعت سخت افزار کامپیوتر ،  بوجود آمدن تنوع بالا در قطعات سخت افزاری و مصرف انرژی متفاوت در قطعات مختلف کامپیوتر لزوم توجه بیشتر به انتخاب منبع تغدیه (power supply)  مناسب مطرح گردید . امروزه پاور های متنوع استاندارد و غیر استاندارد با تنوع بالایی در بازار موجود می باشند که باید با توجه به نکاتی که در زیر مطرح می کنیم دقت شود که انتخاب مناسب و متناسب با شرایط خودمان داشته باشیم .لزوم انتخاب پاور مناسب زمانی مطرح می شود  که بدانیم درصد زیادی از مشکلات سخت افزاری سیستم مربوط به منبع تغذیه  نامناسب می باشد .  از مزایای انتخاب درست این قطعه می توان به  :

  1. عملکرد بهتر سایر قطعات سیستم :تناسب توان پاور با سخت افزار، موجب افزایش دقت ولتاژ خروجی پاور و همچنین رگولاسیون بهتر پاور در بارگذاری های متقابل می شود که نهایتا باعث عملکرد بهتر قطعات تغذیه شونده خواهد شد.
  1. کاهش مصرف انرژی :متناسب بودن  توان پاور با سخت افزار، موجب کارکرد پاور در دامنه ۲۰ الی ۸۰ درصد توان خروجی اش می شود. این محدوده دارای بهترین شرایط برای عملکرد پاورهای استاندارد در بحث کاهش اتلاف انرژی می باشد.
  1. تثبیت طول عمر قطعات سخت افزاری:انتخاب پاور مناسب موجب کاهش نویز و ریپل در ولتاژ خروجی پاور می شود که این موضوع باعث عملکرد بهتر رگولاتورها و کاهش دمای آنها و نهایتا تثبیت طول عمر قطعات خواهد شد.

 

در بالا با  مزایای انتخاب پاور مناسب آشنا شدیم . حال باید دقت کرد که چگونه و توجه به چه ملاکهایی خرید خود را انجام دهیم .

  • برند : همواره برندی با کارخانه و شرکت خوشنام که در گذشته جواب خود را پس داده قابل اعتمادتر از برندهای ناشناخته می باشند . با توجه به وفور  پاورهای غیر استاندارد در بازار ایران  باید در هنگام خرید باید دقت کافی را در انتخاب خود داشته باشیم.  از میان پاور های معتبر می توان برندهای corsair ،green ، cooler master و  Evga  نام برد .
  • استانداردهای کالا : خوشبختانه در مورد پاورهای کامپیوتر استاندارد +۸۰ وجود دارد که قابل اعتماد می باشد . اخذ این استاندارد لازمه طی پروسه ای خاص می باشد . به جرات می توان گفت هر پاوری که این استاندارد را دارد از کیفیت خوبی نیز برخوردار می باشد (البته این استاندارد دارای درجات متفاوتی نیز می باشد). فاکتور های فراوان دیگری از جمله نوع مدار ،قطعات به کار رفته در ساخت کالا ،وزن،اندازه فن و نکات دیگر نیزوجود دارند . در ایران نیز علاوه بر استاندارد گفته شده نیز به برچسب انرژی کالا نیز می توان اشاره کرد که در حال حاضر فقط پاورهای گرین دارای این استاندارد  و از درجه مناسبی برخوردار می باشد . ( این استاندارد مختص کالاهای ایرانی می باشد )

  • گارانتی کالا (ضمانت): تمامی قطعات کامپیوتری اعم از با کیفیت و بدون کیفیت دارای درصدی از خرابی می باشند . جهت به حداقل رساندن مشکلات ناشی از خرابی،میتوان در هنگام خرید به شرکت عرضه کننده ،  شرایط و مدت  ضمانت محصول توجه کرد . قابلیت  اعتماد و در دسترس بودن از مهمترین فاکتورهای یک شرکت گارانتی کننده میباشد که قابلیت اعتماد با توجه به گذر زمان و فیدبک مشتریان و قابل دسترس بودن را تعداد شعبات مرکز خدمات پس از فروشآن شرکت مشخص می کند .
  • توان خروجی : اینکه چه کاربردی با سیستم داریم و از چه قطعاتی استفاده می کنیم مشخص می کند به چه توانی از انرژی جهت تامین برق قطعات نیاز است . این امر با توجه به محاسبه گرهای  مرتبط بااین امر ( معمولا به صورت آنلاین و بوسیله شرکت های تولید کننده پاور ارائه می گردند )لحاظ میگردد .
  • آینده نگری : باگذر زمان قطعات نیاز به تعویض و یا ارتقا پیدامی کنند . باید در هنگام خرید به این نکته توجه کنیم که در آینده ممکن است قطعات را ارتقا یا وسیله دیگری اضافه کنیم .معمولا پاور باتوان ۱۲۰ تا ۱۳۰ درصد مجموع توان قطعات انتخاب می کنیم .
  •  ارزش خررید ( تناسب بین قیمت و کارایی ) : در انتخاب هر کالایی نا گفته باید به این امر توجهکنیم که  کیفیت به چه قیمت وتا چه اندازه ای مهم است . 
  • انتخاب پاور با توجه به سایر قطعات :  ممکن است سیستم کامپیوتر ما دارای کارت گرافیکی باشد که به صورت مجزا نیاز به کانکتور برق داشته باشد و یا از کارت توسعه پورت USB استفاده کنیم که نیاز به اتصال مستقیم به منبع تغذیه داشته باشد . باید به این نکته هم دقت کنیم که اغلب کیس های استاندارد امروزی محل قرارگیری پاور را به دلیل جریان هوای بهتر در قسمت پایینیبدنه قرار داده اند و این به معنای نیاز به کابل های پاور با طول بیشتری می باشد .

در پایان باتوجه به نکات بالاو انتخاباز برندهای مطرح بازار میتوان انتخاب خوب و مناسبی داشت .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.